Wpisy z Wrzesień 2010

 

Drogi i autostrady

27 września 2010Kategoria: Drogi

8Pierwsza droga asfaltowa powstała już zaledwie kilka lat po wynalezieniu samego asfaltu. Miało to miejsce w roku 1859 i droga ta połączyła ze sobą dwa miasta: Travers oraz Pantarlier. Do wielkiego „boom” asfaltu przyczynił się wynalazek walca napędzanego silnikiem parowym. Taki zmechanizowany walec znacznie ułatwił i przyspieszył budowanie dróg. W tamtym okresie pojawiły się również pierwsze kafary, które również służyły do ubijania nawierzchni asfaltowej. Sieć dróg asfaltowych rozrastała się w bardzo szybkim tempie. W roku 1907 powstał już pierwszy asfaltowy tor wyścigowy na polecenie ówczesnego architekta angielskiego Hung Fortescue Locke-King, które zafascynował sport motorowy. Tor ten miał długość 4.3 km i znajdował się nieopodal posiadłości owego architekta. Z biegiem czasu drogi asfaltowe stawały się coraz lepsze. Stosowanie rożnego rodzaju domieszki asfaltowe, które poprawiały jego żywotność. Drogi stawały się również dużo szersze. Budować zaczęto również drogi dwu jezdniowe, które oddzielane były pasami zieleni. Przełomowym etapem rozwoju tego typu dróg było rozpoczęcie budowania dróg szybkiego ruchu oraz autostrad. Wraz z rozwojem o rozbudową sieci dróg asfaltowych na niewyobrażalną wręcz skalę zaczęła pojawiać się również potrzeba budowania dróg szybkiego ruchu, które później zaczęły przeistaczać się w autostrady. Autostrada to bardzo szeroka, zazwyczaj 3-4 pasmowa droga asfaltowa. Jej charakterystyczną cechą jest nie tylko to, że ma dużo pasów ruchu. Autostrady składają się z dwóch jezdni przez co samochody jadące w przeciwne strony mogą się bezpiecznie wymijać. Jezdnie takich autostrad oddzielane są szerokimi pasami zieleni, żywopłotami, murkami betonowymi lub stalowymi barierkami. Dodatkowo wszystkie zjazdy z autostrady i wjazdy na nią są budowane tak, aby były bezkolizyjne. Autostrady często posiadają również pasy ruchu przeznaczone do wolnej i szybkiej jazdy osobno. Nie znajdziemy na nich skrzyżowań, a zakręty są bardzo delikatne i do tego często odpowiednio profilowane. Autostrada to po prostu droga zapewniająca wyjątkowo szybkie i bezpieczne dotarcie do celu. Na autostradach niemieckich na przykład nie ma w ogóle ograniczenia prędkości. Zjazdy zapewniają możliwość powrotu na zwykłe drogi krajowe i dojechanie już do konkretnego celu.

Przełom w budowie dróg

21 września 2010Kategoria: Drogi

12W roku 1819 po raz pierwszy zaprezentowana została zupełnie nowa technika, która miała zrewolucjonizować budowanie dróg. Jej twórcą był John London McAdam pochodzący z Anglii. Technika ta miała ułatwić i przyspieszyć pracę nad umacnianiem nawierzchni oraz poprawić wytrzymałość takiej konstrukcji. Wedle tej techniki, pierwszy podkład usypywany był z kamieni, których średnica miała około 7 centymetrów. Następnie podkład ten był umacniane tłuczniem z kamieni o nieco mniejszej średnicy. Tłuczeń ten wypełniał puste miejsca w warstwie wcześniejszej. Tak przygotowany podkład był przysypywany bardzo drobnym żwirem. Sprawiało to, że cały kamienny podkład klinował się tworząc jedną, sztywną całość. Technika ta nie wyeliminowała jednak pewnych wad jakie doskwierały drogom od samego początku. Po pierwsze drogi kamieniste były wyjątkowo nie komfortowe. Drogi te powodowały więc powstawanie ogromnych wibracji na wozach jadących po niej. Drogi, które wysypywane były bardzo drobnym tłuczniem to już lepszy komfort jezdny, ale za to ogromna ilość kurzu jaką generowały koła wozów. Potrzeba matką wynalazku i doprowadziła ona do powstania pierwszego asfaltu. Niedogodności podróżnych związane ze starymi kamiennymi drogami sprawiły, że zaczęto poszukiwać nowych rozwiązań. I tak w roku 1854 inżynier z Francji A. Merion zaproponował, aby na nawierzchnię drogi wylewać rozgrzaną masę asfaltową. Przewidywał on iż taka masa po zastygnięciu stanie się bardzo twarda, a do tego równa jak stół. Dzięki temu zwiększy się komfort podróży oraz drogą będzie mogło poruszać się właściwie wszystko. Nie pomylił się. Pomysł okazał się wręcz rewolucyjny i już w roku 1859 powstała pierwsza droga asfaltowa. Połączyła ona ze sobą Travers i Pantalier. Początkowo do ubijania asfaltu wykorzystywano konie, które ciągnęły walce. Dość szybko jednak pojawiła się pierwsza maszyna parowa utwardzająca nawierzchnię. Był to pierwowzór współczesnego walca. Od tego momentu drogi asfaltowe zaczęły pojawiać się na całym świecie. Dziś sieć dróg asfaltowych jest ogromna i bardzo gęsta. Trudno sobie wręcz wyobrazić jazdę po innych drogach. Chyba każdy kierowca nienawidzi jechania po starych kocich łbach lub nierównych drogach ziemnych. Drogi asfaltowe zrewolucjonizowały transport lądowy w ogromnym stopniu.

Pociągi

2 września 2010Kategoria: Pociągi

17Transport ludzi odbywa się codziennie i dzieje się to z najróżniejszych powodów, między innymi dlatego, że muszą oni jechać do pracy która znajduje się często wiele kilometrów od ich miejsca zamieszkania. Jeśli ktoś ma dużo pieniędzy i prowadzi własną firmę a jego samochód nie naraża go na wielkie straty to z pewnością jeździ samochodem, jednak najczęściej ludzie wybierają inny transport, który może nie jest taki wygodny ,ale jest jednak wiele tańszy. Taki transport to oczywiście pociągi. Pociąg to najlepszy środek transportu kiedy chcemy pojechać gdzieś i właściwie nie martwić się o nic, bowiem wystarczy że sobie wygodnie usiądziemy i możemy nawet całą drogę odpoczywać, ale oczywiście należy pilnować co się właściwie będzie działo, żeby nie przegapić naszej stacji. Pociągi są uczęszczane przez ludzi w każdym wieku i właściwie z różną zasobnością portfela, zarówno takich, którzy mają więcej jak i mniej pieniędzy. Pociągi to popularne środki transportu ale głównie dlatego, że są one po prostu tanie i nie ma dla nich większej alternatywy bowiem wszystko inne jest po prostu droższe. Pociągi to jeden z najpopularniejszych środków transportów, szczególnie dlatego, że po prostu nie ma innej alternatywy do tego, aby podróżować gdzieś, najczęściej oczywiście do pracy. Mimo to, że na pociągu często się narzeka, że się one spóźniają i że tak naprawdę niejednokrotnie ciężko jest sobie poradzić z najróżniejszymi sytuacjami na dworcu czy w pociągu, to są one bardzo potrzebne a kiedy wyobrazimy sobie, że pociągi nagle przestały jeździć to wręcz zakrawa to na tragedie. Pociągi to po prostu błogosławieństwo dla osób, które chociażby nie lubią jeździć autobusami, bo chociażby mają chorobę lokomocyjną lub nie posiadają własnego samochodu a nawet jeśli posiadają t nie stać ich na to by jeździć sobie wszędzie gdzie chcą bo przecież benzyna jest bardzo droga. Dlatego właśnie potrzeba pociągów jest bezdyskusyjna, jednak powinno się robić coś, aby ich działanie przez cały czas polepszać a niestety zdarza się, że bywa z nimi coraz gorzej. Transport w pociągu bywa uciążliwy dla wszystkich i nie chodzi tylko oto że jedzie się z setkami obcych ludzi.